جلسه ی چهل و یکم: تگ Aside در HTML5

تگ Aside

در جلسات پیش با قسمت های Header (برای دیدن آموزشHeader در وب سایت کلیک کنید) و Footer (برای دیدن آموزش فوتر در وب سایت کلیک کنید) و کاربرد آن ها آشنا شده ایم. در این جلسه می خواهیم به توضیح . معرفی بخش ساید بار بپردازیم. (برای دیدن آموزش HTML به زبان ساده کلیک کنید)

 

قسمت Sidebar در HTML

شاید با خود فکر کنید که این آموزش در مورد تگ Aside می باشد و چه ربطی به Sidebar دارد؟ باید بگوییم که این تگ در قسمت Sidebar سایت استفاده می شود. به قسمت کناری یک وب سایت Sidebar می گویند. معمولا در این بخش مقالات پر بازدید یا آخرین مطالب سایت و از این دسته مطالب قرار می گیرد. برای مثال می توانید قسمت کناری سایت را مشاهده کنید.

 

تگ Aside در HTML5

تگ Aside یک تگ جدید در HTML5 می باشد. عموما از این تگ در حاشیه ی محتوای اصلی کاربرد دارد ولی در کل از این تگ به دو صورت استفاده می شود.

حالت اول: ممکن است از تگ Aside به صورت تو در تو در یک تگ دیگر استفاده شود که در این صورت باید محتویات درون تگ Aside با تگی که درون آن قرار گرفته است ارتباط معنایی داشته باشد.

حالت دوم: ممکن است از این تگ به صورت مستقل برای ایجاد ستون های سمت چپ یا راست استفاده شود. در این صورت هر محتوایی می توان درون این تگ ها قرار داد. برای مثال می تواند به قسمت کناری همین سایت نگاه کنید.

 

استفاده از تگ Aside درون تگ های دیگر

باید بگوییم که از این تگ عموما در تگ Article استفاده می شود و محتویات آن با محتویات درون تگ مادر مرتبط خواهند بود.

 

استفاده از تگ Aside در ستون های راست و چپ

با استفاده از این تگ در ستون های کناری می توانیم به توضیح و نشر مطالب کم اهمیت تر بپردازیم. مطالبی مانند تبلیغات یا مطالب پر بازدید حتی در مواردی دیده شده که مشخصات نویسنده در این ستون قرار گرفته است. در کل عموما زمانی که از این تگ در ستون های کناری استفاده شود به توضیح مطالبی می پردازیم که ربطی به صفحه ی فعلی ما ندارند.

شاید با خود فکر کنید که این تگ ها چه کاربردی دارند و چه نیازی است که ما از این تگ ها استفاده کنیم. عموما وقتی از تگ Aside استفاده می کنیم در صورتی که درون محتوای اصلی از این تگ استفاده شود می توانیم محتوایی یک معنی و یک پارچه داشته باشیم. در صورتی که از این تگ در ستون کناری استفاده کنیم می توانیم محتوایی را که کمتر به سایت ما مربوط هستند یا محتوایی که برای بخش های دیگر سایت هستند را به قسمت های دیگر لینک نماییم که این کار خود در لینک سازی کمک زیادی به ما خواهد داشت.

 

نکاتی در مورد تگ Aside

نکته۱: یادتان باشد که در استفاده از تگ Aside محدودیتی وجود ندارد و به هر میزان که لازم است می توانید از این تگ درون صفحات وب سایت خود استفاده کنید.

نکته۲: از این تگ معمولا به عنوان Sidebar استفاده می شود.

نکته۳: این تگ در تمامی مرورگر ها پشتیبانی شده و نیازی به پیشوند ندارد.

نکته۴: اگر می خواهید از جملاتی که مربوط به متن اصلی نیستند داخل پرانتز استفاده کنید این پرانتزها را درون تگ های Aside قرار ندهید. زیرا محتویات درون این تگ جزء محتویات اصلی در نظر گرفته می شود.

 

خلاصه مطلب

 1. به ستون های سمت راست یا چپ در وب سایت Sidebar می گویند.
 2. تگ Aside یک تگ جدید در HTML5 می باشد.
 3. در صورتی که از این تگ به صورت تو در تو در یک تگ دیگر استفاده شود باید محتویات درون تگ Aside با تگی که درون آن قرار گرفته است ارتباط معنایی داشته باشد.
 4. در صورتی که از این تگ به صورت مستقل برای ایجاد ستون های سمت چپ یا راست استفاده شود هر محتوایی می توان درون این تگ ها قرار داد.
 5. با استفاده از این تگ در ستون های کناری می توانیم به توضیح و نشر مطالب کم اهمیت تر بپردازیم.
 6. در استفاده از تگ Aside محدودیتی وجود ندارد.
 7. از این تگ معمولا به عنوان Sidebar استفاده می شود.
 8. این تگ در تمامی مرورگر ها پشتیبانی شده و نیازی به پیشوند ندارد.
ابوالفضل کلهری

فعال در زمینه های ui و ux و طراحی وب سایت مسلط به زبان های نشانه گذاری HTML و CSS و همچنین در زمینه ی آموزش زبان های HTML و CSS نیز فعالیت دارم . امیدوارم با آموزش هایی که در این سایت قرار می دهم موجب پیشرفت شما عزیزان باشم.

پیشنهاد می کنیم

دیدگاه ها
 • قبل از ارسال دیدگاه خود قوانین بخش دیدگاه ها را مطالعه کنید. ارسال دیدگاه به معنی پذیرش این قوانین است. قوانین بخش دیدگاه ها

  محبوب ترین برنامه های این ماه

  برترین مقالات این ماه

  متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد