زمینه های دلخواه در وردپرس

زمینه دلخواه وردپرساگر تاحالا به سایت های دانلود مراجعه کرده باشید، آخر بیشتر نوشته های این گونه سایت ها باکس یا جعبه ای وجود دارد که لینک های دانلود فایل و یکسری اطلاعات در آن قرار دارد. این گونه باکس ها با زمینه دلخواه نوشته می شود، البته اگر وردپرس باشد. اما کاربرد زمینه های دلخواه به باکس دانلود محدود نمی شود بلکه بیشتر برای این مورد استفاده می شود. در حالی که با استفاده از زمینه های دلخواه می توانید پست های خود را بسیار حرفه ای تر و کامل تر کنید. به عنوان مثال می توانید دکمه هایی برای دسترسی بهتر در نوشته های خود ایجاد کنید. به صورت کلی با استفاده از زمینه های دلخواه می توانید مقادیری که می خواهید را در جایی که از قبل مشخص شده است در نوشته وارد کنید.

امروز قرار است زمینه های دلخواه را باهم بررسی کنیم، پس تا پایان این مقاله نیز همراه من باشید.

زمینه های دلخواه

زمینه های دلخواه، متا دیتاهای کوچکی هستند که به شما برای نمایش اطلاعات اضافی کمک می کنند. این متا دیتاها همراه با هر نوشته در دیتابیس سایت شما ذخیره می شود. هر زمینه دلخواه که ایجاد می کنید شامل یک نام و یک مقدار می باشد. توجه داشته باشید که مقدار زمینه های دلخواه برای هر پست کاملا اختصاصی می باشد.

اگر به صفحه افزودن نوشته مراجعه کنید باید باکس یا جعبه ای به نام زمینه های دلخواه ببینید. اگر به هر دلیل این باکس را ندیدید از تنظیمات بالای صفحه آن را فعال کنید.

زمینه دلخواه وردپرس

زیر قسمت نام، گزینش را مشاهده می کنید که با کلیک بر روی آن می توانید به زمینه های دلخواه که توسط افزونه های مختلف و یا قبلا توسط شما استفاده شده است دسترسی پیدا کنید. برای افزودن زمینه دلخواه جدید بر روی افزودن کلیک کنید. بعد از آن در قسمت نام، نام زمینه دلخواه را وارد کنید و در مقابل آن مقدار این زمینه را وارد کنید.

تا این جای کار توانستیم که زمینه دلخواهی ایجاد کنیم اما این زمینه دلخواه کجا و چگونه نمایش داده می شود و یا اصلا نمایش داده می شود.

برای این که شما بتوانید این متا دیتا ها را در قالب خود فراخوانی کنید نیازمند دست بردن در کد های سایت می باشد. یکی از ساده ترین و راحت ترین کار برای فراخوانی این متا دیتا ها استفاده از کد زیر می باشد (باید در فایل single و درون حلقه وردپرس استفاده شود.):

<?php the_meta(); ?>

زمانی که از این کد استفاده کنید تمامی زمینه های دلخواه آن نوشته در جایی که این کد را قرار داده اید نمایان می شود، که خوب این خیلی جالب نیست.

با این حساب اگر بخواهیم هر کدام از این زمینه ها را در جایی خاص استفاده کنیم با محدودیت مواجه می شویم. برای این که بتوانیم زمینه دلخواهی را به صورت تکی فراخوانی کنیم می توانیم از کد زیر استفاده کنیم.

<?php echo get_post_meta($post->ID, 'CF_key', true); ?>

با این تکه کد php می توانید مقدار زمینه CF_key را فراخوانی کنید. برای ویرایش کد بالا کافیست که CF_key را با نام زمینه دلخواه خود عوض کنید.

این دو کدی که در بالا توضیح دادیم حتی اگر دارای مقدار هم نباشند نمایش داده می شوند به عبارتی بهتر تحت هر شرایطی زمینه های دلخواه ساخته شده نمایش داده می شود حتی اگر مقدار نداشته باشند. از طرفی دیگر نمی توان برای این زمینه ها استایل دلخواه تعریف کرد. چون اگر طراح باشید میدانید که اگر کلاسی قبل از این زمینه ها تعریف کنید وقتی این زمینه ها دارای مقدار نباشند بازهم حالت کلی استایل تعریف کرده باقی خواهد مانند پس بهتر است که استایل نیز زمانی وجود داشته باشد که زمینه دارای مقدار می باشد. برای حل تمامی این مشکلات کد زیر را به شما توصیه می کنم:


<?php
$CF = get_post_meta($post->ID, 'CF', true);
if ( !empty ( $CF ) ) {
echo '<div class="CF_class">'  . $CF . '</div>';
}
?>

در اینجا CF نام زمینه و CF_class نام کلاس برای css می باشد.

اگر طراح قالب و افزونه وردپرس هستید و می خواهید زمینه دلخواه را با استفاده از قالب و یا افزونه ایجاد کنید می توانید از کد زیر استفاده کنید:


add_post_meta($id, 'CF_name', 'value');

CF_name نام زمینه و value مقدار آن است.

ممنون که تا پایان این مقاله نیز همراه من بودید. هرگونه ابهامی که در این مقاله مشاهده کردید خوشحال می شویم در نظرات مطرح کنید تا به شما کمک کنیم.

محمد خراسانی

فعال در حوزه طراحی وب ، سئو ، ui ، ux و مدرس دوره های طراحی وب و هم اکنون مدیریت تیم کمیابی ها را بر عهده دارم.

دیدگاه ها
  • قبل از ارسال دیدگاه خود قوانین بخش دیدگاه ها را مطالعه کنید. ارسال دیدگاه به معنی پذیرش این قوانین است. قوانین بخش دیدگاه ها

    محبوب ترین برنامه های این ماه

    برترین مقالات این ماه

    متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد