جلسه ی سی و دوم: فوتر در وب سایت

آموزش طراحی سایت ابوالفضل کلهری بدون نظر 18 نوامبر 2018 611 بازدید

فوتر در وبسایت

در این جلسه از جلسات طراحی وب می خواهیم بدانیم که فوتر چیست و در یک وب سایت در کجا قرار می گیرد و اینکه چه کاربردی دارد. ( برای دیدن آموزش Html به زبان ساده کلیک کنید )

 

Footer چیست؟

همه ی ما می دانیم که وب سایت ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند. که این قسمت ها عبارتند از:

 1. Header
 2. Content
 3. Side bar
 4. Footer

در جلسات بعدی در مورد بخش های Header، Content، Side bar سایت صحبت خواهیم نمود. در این جلسه می خواهیم در مورد Footer سایت صحبت نماییم. به پایینی ترین قسمت سایت Footer می گوییم.

 

چه چیز هایی را میتوانیم در Footer سایت قرار دهیم؟

در Footer سایت خود می توانیم ادرس دفتر خود، یا مجوز هایی را که داریم یا حتی بخش هایی که در در منوی ما قرار دارد بگذاریم. بعضی از طراحان فکر می کنند فوتر اهمیت خاصی ندارند و به آن توجه نمی کنند اما باید بگوییم که فوتر یکی از مهمترین بخش های یک وب سایت است. از جمله بخش هایی که می توان در Footer سایت خود قرار دهیم عبارتند از:

 1. کپی رایت
 2. منو
 3. آیکن های شبکه های اجتماعی
 4. قوانین و مقررات
 5. تماس با ما
 6. درباره ی ما
 7. استفاده از گوگل مپ
 8. مطبوعات
 9. مجوزها و گواهینامه ها

شاید از خود بپرسید هر کدام از بخش های بالا چه کاربردی در وب سایت ما دارند؟؟ برای پاسخ به پرسش خود با ما همراه باشید.

 

کپی رایت

فوتر بهترین مکان برای قرار دادن اطلاعیه ی کپی رایت شما می باشد. در صورتی که سایتتان را خودتان طراحی کرده باشید می توانید حق کپی رایت را به خودتان نسبت دهید. در صورتی که یکی از شرکت های طراحی سایت برای شما سایتتان را طراحی کرده باشد ابتدا حقوق مطالب درون سایت شما را به شما می دهد سپس حقوق طراحی را به وب سایت خود لینک می کند.

در صورتی که می خواهید بدانید این بخش چگونه ایجاد می شود کافیست به یک سایت مراجعه کرده و به پاینی ترین قسمت آن توجه کنید.

 

منو

از جمله منو هایی که می توان در قسمت فوتر قرار داد منوی اخرین مطالب یا پر بازدیدترین مطالب می باشد. معمولا از این منو ها سایت های موزیک استفاده می کنند.

 

آیکون های شبکه های اجتماعی

عموما همه ی وب سایت ها در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند. حال اگر شما نیز در این شبکه ها فعالیت می کنید کافیست ابتدا ایکون شبکه ی مورد نظر خود را فراخوانی کنید. (این کار توسط طراح سایت صورت میگیرد)  سپس ادرس مورد نظر خود را بر روی آن لینک کنید.

 

قوانین و مقررات

عموما هر وب سایت ی برای خود قوانین و مقرراتی را دارا می باشد که حقوق مشتری را تعیین می کند. برای مثال در سایت های فروشگاهی به کاربر این اجازه داده می شود که اجناس مورد نظر خود را پس از خرید اگر تا مدتی بعد از استفاده ناراضی بودند مرجوع کنند و پول خود را دریافت نمایند. (البته تو ایران از این شوخیا نداریم هر چی بود مال خودته 🙂 )

 

تماس با ما

در قسمت فوتر از بخش تماس با ما عموما می توان شماره هایی که به وسیله ی آن ها با شرکت در ارتباط بود یا ادرس شرکت را می توان قرار داد. همچنین در این قسمت می توانیم ایمیل پشتیبانی سایت را نیز قرار دهیم تا کاربران در صورت بروز مشکل بتوانند مشکل خود را با شما در میان گذاشته و به حل آن بپردازند.

 

درباره ی ما

یکی از بخش های فوتر صفحه ی درباره ی ما می باشد. در این صفحه عموما ما به معرفی وب سایت خود، نوع خدماتی که ارائه می دهیم و همچنین به معرفی خود و کارمندان و… می پردازیم. به طور کلی این صفحه اطلاعاتی از ما در اختیار کاربران قرار می دهد که بتوانند با ما و نحوه ی کار ما بیشتر آشنا شوند.

 

استفاده از گوگل مپ

در قسمت Footer می توان از گوگل مپ برای نشان دادن لوکیشن شرکت خود استفاده کرد تا کاربرانی که قصد حضور در شرکت شما را دارند بتوانند به راحتی در محل مورد نظر شما حاضر شوند.

 

مطبوعات

در قسمت فوتر می توانیم از خبرنامه استفاده کنیم که افراد می توانند با ثبت ایمیل یا شماره تلفن خود به خبر نامه ی وب سایت شما دسترسی داشته باشند.

 

مجوز و گواهینامه ها

در این بخش از فوتر سایت خود می توانید مجوز هایی را که در راستای فعالیت خود دارا هستید قرار دهید. همچنین در این بخش می توانید گواهی نامه هایی را که خود دارا هستید یا گواهی نامه هایی که ارائه می کنید را قرار دهید.

 

 چرا باید از Footer اسفاده کنیم؟

اولین دلیلی که از فوتر استفاده می کنیم قرار دادن موارد بالا در فوتر می باشد.

دلیل دیگر استفاده از فوتر سئوی سایت ما می باشد. عموما گوگل وب سایت هایی را به صفحه ی اول منتقل می کند که سئوی بهتری داشته باشند. در صورتی که طراح مورد نظر ما از بخش فوتر به درستی استفاده کرده باشد و فوتر را به درستی به اجزای مختلف سایت لینک کرده باشد می توان گفت سئوی بهتری برای سایت ما ایجاد کرده است.

 

مبحث تکمیلی

در طراحی فوتر به این نکات دقت داشته باشید که رنگ فوتر ما عموما باید با رنگ بندی وب سایت ما هم خوانی داشته باشد. در ضمن سعی کنید در قسمت فوتر از انیمیشن یا طرح های سنگین استفاده نکنید تا برای کاربر گمراه کننده نباشد.

سعی کنید فوتر مورد نظر شما ساده و مناسب وب سایت شما باشد. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که از لینک یک قسمت مهم وب سایت خود در بخش فوتر استفاده کنید.

 

خلاصه مطلب:

 1. به پایینی ترین قسمت سایت Footer می گوییم.
 2. فوتر بهترین مکان برای قرار دادن اطلاعیه ی کپی رایت شما می باشد.
 3. از جمله منو هایی که می توان در قسمت فوتر قرار داد منوی اخرین مطالب یا پر بازدیدترین مطالب می باشد.
 4. عموما شما می توانید ادرس شبکه های اجتماعی خود را در قسمت فوتر قرار دهید.
 5. عموما هر وب سایت ی برای خود قوانین و مقرراتی را دارا می باشد که حقوق مشتری را تعیین می کند.
 6. در قسمت فوتر از بخش تماس با ما عموما می توان شماره هایی که به وسیله ی آن ها با شرکت در ارتباط بود یا ادرس شرکت را می توان قرار داد.
 7. یکی از بخش های فوتر صفحه ی درباره ی ما می باشد که درباره وب سایت شما و نحوه ی کارآن توضیحاتی ارائه می دهد.
 8. در قسمت Footer می توان از گوگل مپ برای نشان دادن لوکیشن شرکت خود استفاده کنید.
 9. در قسمت فوتر می توانیم از خبرنامه استفاده کنیم که افراد می توانند با ثبت ایمیل یا شماره تلفن خود به خبر نامه ی وب سایت شما دسترسی داشته باشند.
 10. در این بخش از فوتر سایت خود می توانید مجوز هایی را که در راستای فعالیت خود دارا هستید قرار دهید.
 11. یکی از دلایل استفاده از فوتر سئوی وب سایت ما می باشد.
 12. به این نکته دقت داشته باشید که از لینک یک قسمت مهم وب سایت خود در بخش فوتر استفاده کنید.

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

جلسه ی سی و دوم: فوتر در وب سایت
0 0
ابوالفضل کلهری

فعال در زمینه های ui و ux و طراحی وب سایت مسلط به زبان های نشانه گذاری HTML و CSS و همچنین در زمینه ی آموزش زبان های HTML و CSS نیز فعالیت دارم . امیدوارم با آموزش هایی که در این سایت قرار می دهم موجب پیشرفت شما عزیزان باشم.

مقالات پیشنهادی
دیدگاه شما در رابطه با این مقاله چیست!؟

ارسال دیدگاه

 • ایمیل شما هیچگاه توسط کمیابی ها فاش نمی شود.
 • لطفا از پرسش تکراری خودداری کنید.
 • برای پشتیبانی محصولات و دریافت بهترین نتیجه از بخش تیکت استفاده کنید.
 • میانگین زمان پاسخ دهی به دیدگاه ها، حدود 1 ساعت می باشد.
 • ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.