جلسه ی سی و سوم: Header در وب سایت

آموزش طراحی سایت ابوالفضل کلهری بدون نظر 22 ژانویه 2019 399 بازدید

هدر در وب سایت

در آموزش گذشته به توضیح بخش فوتر در یک وب سایت پرداختیم ( برای دیدن آموزش مورد نظر کلیک کنید ) حال در این آموزش میخواهیم درباره ی Header یک سایت و موضوعاتی که در آن قرار می گیرد صحبت کنیم.(برای دیدن آموزش Html به زبان ساده کلیک کنید)

 

هدر چیست؟

کلمه ی Header در معنای لغت به معنای سرآیند می باشد، در وب سایت ها به قسمت بالایی یک وب سایت هدر آن سایت می گویند. در کل وقتی شما وارد یک وب سایت می شوید ابتدا هدر آن را خواهید دید پس می توان گفت که هدر بیان گر سایت شما می باشد و باید به خوبی طراحی شود.

در طراحی هدر ابتدا باید بدانیم که چه اجزایی باید درون آن قرار بگیرد سپس با استفاده از اجزای مورد نظر و رنگ بندی درست یک هدر جذاب و زیبا طراحی کنیم. باید بگوییم که هدر زیبا و کاربردی باعث افزایش کاربران شما نیز می شود، زیرا زمانی که کاربران بتوانند از طریق هدر به بخش های اصلی سایت یا بخش های پر کاربرد آن دسترسی داشته باشند به وب سایت شما علاقه ی بیشتری نشان می دهند که این خود امتیازی مثبت برای وب سایت شما می باشد.

نکته: به یاد داشته باشید که هدر سایت علاوه بر کاربردی بودن باید شلوغ نباشد، یعنی از قرار دادن متن های طولانی یا عکس های نا به جا خودداری کنید.

نکته: نکته ی دیگری که در طراحی هدر سایت باید به آن توجه نمود سایز و ابعاد اجزای مختلف آن است به گونه ای که نه بزرگ باشد نه کوچک.

 

اجزای درون هدر

اجزای مختلفی درون هدر سایت قرار میگیرند که مهم ترین آن ها عبارتنداز:

 1. منوها
 2. لوگو
 3. جستجو گر
 4. بخش login و ثبت نام

 

منوها

بدون شک اولین قسمتی که در هدر یک سایت توجه ما را جلب می نماید منوی آن سایت خواهد بود. منوی سایت معمولا شامل قسمت های اصلی یا قسمت های پر کاربرد یک سایت می باشد. منو ها عموما باید دارای مفاهیم کلی باشند برای مثال به منوی سایت ما توجه کنید دارای سه بخش اصلی و زیر منو های آن هاست.

نکته: توجه داشته باشید که در استفاده از زیر منو ها نباید زیاده روی کنید، یعنی استفاده از یک و نهایتا دو زیر منو کافی می باشد.

دقت داشته باشید که برای منوی خود بخش های مختلف را به گونه ای انتخاب کنید که به زیر منو های زیادی احتیاج نداشته باشند. در صورتی که یک بخشی از سایت شما طرفداران بسیاری دارد و پر بازدید است می توانید این بخش را به منوی خود در قسمت هدر اضافه کنید.

نکته: دقت داشته باشید که منظور ما از بخشی از سایت شما قسمتی از سایت که دارای چندین مطلب می باشد، نه این که یک پست پربازدید خود را درون منو قرار دهید. (از این اشتباها نداشته باشین مسخره تون میکنن :))

شاید شما با خود فکر کنید که در همه ی سایت ها یکی از بخش های منو صفحه ی اصلی می باشد و در سایت ما این بخش وجود ندارد باید گفت که ما به جای استفاده از کلمه ی صفحه ی اصلی از لوگو استفاده نموده ایم. درصورتی که شما بر روی لوگوی سایت ما در قسمت هدر کلیک کنید به صفحه ی اصلی منتقل می شوید.

 

لوگو

بخش دیگری که در منو ی یک سایت قرار میگیرد لوگوی آن سایت می باشد. عموما لوگوی وب سایت ها در قسمت بالایی هدر سمت چپ قرار میگیرد اما ممکن است بعضی از سایت ها بخواهند در سمت دیگری قرار دهند.(باید گفت که درست نیست در جایی دیگری باشد به گونه ای سایت بهم میریزد)

به لوگوی سایت خود توجه زیادی داشته باشید زیرا لوگو نشان دهنده ی کاربرد وب سایت شما می باشد. سعی کنید در طراحی لوگو به رنگ بندی آن نیز توجه زیادی داشته باشید زیر رنگ بندی لوگو باید با رنگ بندی سایت شما خوانایی داشته باشد.

 

جستجوگر

عموما جستجوگر (همون سرچ خودمون :)) در قسمت بالایی هدر و در سمت راست قرار میگیرد. بدون شک می توان گفت این قسمت یکی از مهمترین قسمت های سایت می باشد زیرا کاربران برای اینکه بخواهند مطلب یا پستی را درون سایت شما مشاهده نمایند و لینک آن را نداشته باشند از قسمت سرچ استفاده می کنند.

 

بخش login و ثبت نام

عموما بعضی از سایت ها بخش login و ثبت نام را در قسمت هدر سایت خود قرار می دهند که این کار باعث راحتی کاربران می شود. البته باید گفت که این شیوه فقط در بعضی از سایت هایی جواب می دهد که برای استفاده از امکانات سایت باید در آن عضو بود. برای مثال به می توان وب سایت بزرگی مانند جیمیل را معرفی نمود که برای استفاده از امکانات آن باید ابتدا وارد حساب کاربری خود بشویم.

 

مبحث تکمیلی

عموما باید گفت که هدر از اجزای ثابتی تشکیل نمی شود ولی بهتر است که از اجزای بالا در مکان هایی که گفته شد استفاده کنیم. عموما در منو ها در قسمت هدر می توان صفحات ارتباط با ما یا درباره ی مارا نیز گذاشت حتی در مواردی دیده شده که در منو شماره ی ارتباط با سایت را گذاشته اند.(البته بایداین کار گفت کار نابخردانه :))

توجه داشته باشید که هدر سایت یکی از اجزای ثابت سایت می باشد، یعنی در تمامی صفحات سایت وجود دارد. پس به اجزایی که درون هدر سایت قرار می دهید دقت کافی داشته باشید تا در صفحات دیگر مزاحمتی برای شما ایجاد نکنند.

نکته: دقت داشته باشید که هدر سایت از اجزای ثابت تشکیل شده و بهتر است اسلایدر در آن قرار نگیرد.

 

خلاصه مطلب

 1. کلمه ی Header در معنای لغت به معنای سرآیند می باشد، در وب سایت ها به قسمت بالایی یک وب سایت هدر آن سایت می گویند.
 2. به یاد داشته باشید که هدر سایت علاوه بر کاربردی بودن باید شلوغ نباشد، یعنی از قرار دادن متن های طولانی یا عکس های نا به جا خودداری کنید.
 3. بدون شک اولین قسمتی که در هدر یک سایت توجه ما را جلب می نماید منوی آن سایت خواهد بود. منوی سایت معمولا شامل قسمت های اصلی یا قسمت های پر کاربرد یک سایت می باشد.
 4. عموما لوگوی وب سایت ها در قسمت بالایی هدر سمت چپ قرار میگیرد اما ممکن است بعضی از سایت ها بخواهند در سمت دیگری قرار دهند.
 5. عموما جستجوگر در قسمت بالایی هدر و در سمت راست قرار میگیرد.
 6. توجه داشته باشید که هدر سایت یکی از اجزای ثابت سایت می باشد، یعنی در تمامی صفحات سایت وجود دارد. پس به اجزایی که درون هدر سایت قرار می دهید دقت کافی داشته باشید تا در صفحات دیگر مزاحمتی برای شما ایجاد نکنند.

 

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

جلسه ی سی و سوم: Header در وب سایت
0 0
ابوالفضل کلهری

فعال در زمینه های ui و ux و طراحی وب سایت مسلط به زبان های نشانه گذاری HTML و CSS و همچنین در زمینه ی آموزش زبان های HTML و CSS نیز فعالیت دارم . امیدوارم با آموزش هایی که در این سایت قرار می دهم موجب پیشرفت شما عزیزان باشم.

مقالات پیشنهادی
دیدگاه شما در رابطه با این مقاله چیست!؟

ارسال دیدگاه

 • ایمیل شما هیچگاه توسط کمیابی ها فاش نمی شود.
 • لطفا از پرسش تکراری خودداری کنید.
 • برای پشتیبانی محصولات و دریافت بهترین نتیجه از بخش تیکت استفاده کنید.
 • میانگین زمان پاسخ دهی به دیدگاه ها، حدود 1 ساعت می باشد.
 • ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.