جلسه اول: HTML چیست

آموزش طراحی سایت ابوالفضل کلهری بدون نظر 14 تیر 1397 406 بازدید

آموزش Html به زبان ساده

در این آموزش از جلسات طراحی وب ما می خواهیم به آموزش Html به زبان ساده بپردازیم.

HTML (اچ تی ام ال) چیست ؟

عبارت HTML ( اچ تی ام ال ) مخفف Hyper Text Markup Language به معنی زبان نشانه گذاری فوق متن است. HTML زبان استاندارد طراحی صفحات وب ، وب اپلیکیشن ها می باشد. با این زبان نشانه گذاری به تنهایی قادر نمی باشید که صفحات هوشمند وب را خلق کنید بلکه فقط می توانید ظاهر آن را ایجاد کنید که برای هوشمند شدن آن نیاز به زبان های برنامه نویسی همچون php و asp می باشد که هر کدام از آن ها دارای خصوصیت های خاص خود می باشند که در این مطلب با آن ها کاری نداریم.

نکته: توجه داشته باشید که HTML یک زبان برنامه نویسی نمی باشد بلکه یک زبان نشانه گذاری می باشد.

HTML یک زبان نشانه گذاری است ، به این معنی که بخش های مختلف توسط اجزایی به نام تگ از هم جدا شده ، که هر کدام دارای کاربرد و خواص مربوط خود هستند . این تگ ها به مرورگر اعلام می کنند که در هر بخش از صفحه چه مطالبی وجود دارد و باید به چه صورت نمایش داده شود.

به طور کلی اگر بخواهیم خلاصه بگوییم زبان نشانه گذاری  html اولین ، ساده ترین ، پرکاربردترین و مهم ترین زبان برای طراحی وب می باشد . برای مثال همین صفحه ای که شما در حال حاضر مشغول مطالعه ی آن می باشید با این زبان نشانه گذاری نوشته شده است .

 

 اگر بخواهیم HTML را در دنیای واقعی برابر چیزی بگیریم من آن را به ستون ها و زیر ساخت های یک ساختمان درحال ساخت تشبیه می کنم. لابد با خودتان فکر می کنید پس ظاهر ساختمان و نقشه داخلی ساختمان نقش چه چیزی دارند. این دو را من به CSS تشبیه می کنم که در جلسات بعدی با آن هم آشنا خواهیم شد.

آموزش Html به زبان ساده

تاریخچه ی HTML

CERN مکانی بود که فیزیکدانان از اقصا نقاط جهان در آن جا جمع می‌شدند و به تبادل دیدگاه ها ، تفکرات و یافته های خود با یکدیگر می‌پرداختند ، در این میان یکی از محققان این آزمایشگاه به نام Tim Berners-Lee زمانی که مشغول به کار در بخش کامپیوتری CERN بود ایده ای در ذهنش جرقه زد Tim Berners با خود گفت چه خوب می‌شد که فیزیکدانان سراسر دنیا می‌توانستند بدون حضور در CERN اطلاعات و یافته های خود را از مکان های مختلف با یک دیگر رد و بدل کنند او برای تحقق یافتن ایده‌ی نوظهور خود سه تکنولوژی اصلی که در حقیقت پایه وب امروزی است را ابداع کرد : HTML, URI, HTTP .در سال ۱۹۸۰، فیزیکدان «تیم برنرز لی» (Tim Berners-Lee)، یکی از پیمانکاران CERN، سیستم ENQUIRE را پیشنهاد کرد.

این سیستم برای محققان CERN ایجاد شده بود تا از آن برای استفاده و اشتراک‌ گذاری اسناد استفاده کنند. در سال ۱۹۸۹، برنرز لی یادداشتی نوشت و در آن یک سیستم اینترنتی ابر متن (Hypertext) را پیشنهاد داد. «برنرز لی» HTML را مشخص کرد و نرم افزار مرورگر و سرور را در اواخر ۱۹۹۰ نوشت. در آن سال، برنرز لی و مهندس دیتا سیستم‌های CERN، به صورت مشترک درخواست بودجه کردند اما آن پروژه به صورت رسمی توسط CERN پذیرفته نشد. این ابداع در سال ۱۹۹۰ برای شاغلین در CERN این امکان را فراهم کرد تا اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.

در اواخر سال ۱۹۹۰ اولین صفحه وب بر روی سرور قرار گرفت. و در سال ۱۹۹۱ مردم خارج از CERN  نیز می‌توانستند به انجمن جدید وب بپیوندند، سپس در آوریل ۱۹۹۳، CERN  اعلام کرد که تکنولوژی World Wide Web  برای تمامی مردم به صورت رایگان در دسترس خواهد بود. Tim Berners در آن زمان فکرش را هم نمی‌کرد که این زبان روزی به سرعت سرسام آوری گسترش یابد و در سراسر دنیا این گونه سر و صدا به پا کند.

 

تکامل HTML

HTML زبانی است که طی زمان برای ایجاد وب سایت‌های زیبا و کارآمدتر دچار تحول شد. HTML  ۱٫۰ اولین نسخه منتشر شده در جهان بود. در آن زمان تعداد برنامه نویس وب چندان زیاد نبود و این زبان هم تا حدودی محدود کننده به نظر می‌رسید. تنها کاری که می‌شد با نسخه اولیه HTML انجام داد. قرار دادن متن ساده در وب بود و در نوامبر ۱۹۹۵ نسخه HTML ۲٫۰ معرفی شد و تمام ویژگی‌های نسخه اول به علاوه چند ویژگی جدید را با خود داشت. این نسخه تا ژانویه ۱۹۹۷ و تعریف ویژگی‌های کلیدی برای HTML، به عنوان استانداردی برای طراحی سایت در نظر گرفته می‌شد.

در همان سال نسخه ی  HTML ۳٫۰ منتشر شد، ولی متاسفانه این نسخه ها با استقبال چندانی مواجه نشدند. اما در نسخه ی بعدی که توسط سازمان W3C  ( (World Wide Web Consortium به معنی کنسرسیوم شبکه جهانی وب که وظیفه استاندارسازی HTML را بر عهده دارد سرانجام در نسخه HTML ۳٫۲ که در ژانوییه ی ۱۹۹۷ منتشر شد به وسیله ی سازگاری با مرورگرهای مختلف در سیستم عامل های متفاوت توانست رضایت همگان را جلب نمایید .

 تحولی عظیم

در ۱۸ دسامبر ۱۹۹۷ نسخه HTML ۴٫۰  در وب منتشر شد در همین بین شرکت های تولید کننده مرورگر وب یک سری مشخصات منحصر به فرد را به این نسخه اضافه کردند که قابلیت اجرا بر روی مرورگرهای دیگر را نداشت. بعضی از این تغییرات مورد تایید W3C قرار گرفت اما بعضی دیگر خیر. با تغییرات HTML  مرورگرها مجبور به تغییر شدند تا خود را با تغییرات جدید  HTML وفق دهند. در ابتدای قرن ۲۱، کنسرسیوم وب جهانی XHTML 1.0 را به بازار پیشنهاد کرد. از ۲۶ ژانویه ۲۰۰۰ این زبان به عنوان استاندارد مشترک با HTML 4.01 در طراحی سایت به کار می‌رود، با این تفاوت‌ که کدها باید در آن طبق قانون نوشته شده و برنامه‌نویس حق تغییر در ترتیب نوشتن کدها را ندارد . در دسامبر ۲۰۱۲  HTML5 پنجمین نسخه HTML معرفی گردید که در حال حاضر آخرین نسخه از این زبان نشانه گذاری می باشد.

 

در جلسات دیگر نیز همراه ما باشید تا بتوانید پس از مطالعه این مقالات آموزشی طراح حرفه ای وبسایت شوید. اگر سوالی داشتید در جلسه مربوطه بپرسید تا بتوانیم به بهترین نحو شما را راهنمایی کنیم

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

جلسه اول: HTML چیست
0 0
ابوالفضل کلهری

فعال در زمینه های ui و ux و طراحی وب سایت مسلط به زبان های نشانه گذاری HTML و CSS و همچنین در زمینه ی آموزش زبان های HTML و CSS نیز فعالیت دارم . امیدوارم با آموزش هایی که در این سایت قرار می دهم موجب پیشرفت شما عزیزان باشم.

مقالات پیشنهادی
دیدگاه شما در رابطه با این مقاله چیست!؟

ارسال دیدگاه

  • ایمیل شما هیچگاه توسط کمیابی ها فاش نمی شود.
  • لطفا از پرسش تکراری خودداری کنید.
  • برای پشتیبانی محصولات و دریافت بهترین نتیجه از بخش تیکت استفاده کنید.
  • میانگین زمان پاسخ دهی به دیدگاه ها، حدود 1 ساعت می باشد.
  • ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.