آموزش کار با برگه ها در وردپرس و ایجاد برگه جدید در وردپرس

آموزش وردپرس از ابتدا محمد خراسانی بدون نظر 26 سپتامبر 2018 253 بازدید

مدیریت برگه ها در وردپرس - ایجاد اولین برگه در وردپرس - ساخت برگه در وردپرسبعد از نصب وردپرس و نوشتن اولین نوشته، نوبت به ایجاد اولین برگه در سایت میرسد. برگه ها در سایت برای اهداف گوناگونی ساخته می شوند مانند صفحات تماس باما ، تبلیغات ، درباره ما و … صفحات معمولا برای محتوای استاتیک (یا ثابت) ساخته می شوند.

در این مقاله قرار است به بررسی کامل بخش برگه ها در وردپرس و همچنین تفاوت آن با بخش نوشته بپردازیم. برای شروع این مقاله به تفاوت بخش نوشته ها و برگه ها می پردازیم.

تفاوت نوشته ها و برگه ها در وردپرس

اگر شما یک کاربر حرفه ای یا نیمه حرفه ای دنیای وب باشید می دانید که در دنیای وب دو نوع صفحه وجود دارد، که به آن ها صفحات پویا و صفحات استاتیک می گویند. در صفحات پویا محتوا دائما در حال تغییر می باشد، اما در صفحات استاتیک محتوا کاملا ثابت می باشد. در وردپرس صفحات به صورت استاتیک (ثابت) هستند و نیازی نیست که محتوای آن ها دائما تغییر کند و همچنین نیازی به دسته بندی و برچسب گذاری ندارند. برگه ها می توانند به صورت تو در تو تعریف شوند درست مثل پوشه بندی. در طرف مقابل صفحات پویا صفحاتی هستند که محتوای آن ها دائما در حال تغییر می باشد و به دلیل بالا بودن تعداد آن ها لازم است تا برای مرتب کردن آن ها دسته بندی و همچنین برچسب گذاری تعریف شود که در ودپرس این صفحات پویا، نوشته نام دارد که در سری مقالات اولین نوشته در وردپرس آن را به صورت جامع آموزش دادیم.

پس تا اینجای کار می توان نتیجه گرفت که از برگه ها می توان برای ساخت صفحات ثابت در سایت استفاده کرد، صفحاتی که محتوای آن دائما در حال تغییر نمی باشد. دسته بندی و همچنین برچسب گذاری در قسمت برگه ها وجود ندارد زیرا تعداد برگه ها مانند نوشته ها زیاد نمی باشد که به آن ها نیازی پیدا کنیم و  برگه ها برای نمایش محتوا نمی باشند. همچنین مهم ترین تفاوت برگه ها با نوشته ها تعریف قالب متفاوت برای برگه ها می باشد. برای هر دسته از نوشته ها هم می توان قالب جداگانه ای تعریف کرد اما نمی توان برای هر نوشته یک قالب جداگانه تعریف کرد اما در برگه ها این امکان وجود دارد. تفاوت دیگری که برگه ها با نوشته ها دارد این است که برگه ها به صورت مستقیم در سایت نمایش داده نمی شود برای مشاهده آن باید برگه را یا از طریق فهرست ها به سایت اضافه کرد و یا از طریق ابزارک ها آن را به سایت اضافه کرد و همچنین برگه ها را نمی توان در feed (ار اس اس ) آن ها را مشاهده کرد. برای تعریف قالب جدید برگه ها کافیست در پوشه قالب خود یک فایل php ایجاد کنید و در اول آن تکه کد زیر را وارد کنید و بعد از این تکه کد شروع به طراحی قالب کنید.


<?php
/*
Template Name:نام قالب
*/
?>

البته لازم به ذکر این مورد می باشد که اگر شما طراح نمی باشید و یا با توابع و حلقه های وردپرس آشنایی ندارید بهتر است برای طراحی صفحه جداگانه حتما با یک طراح حرفه ای وردپرس مشورت کنید.

آموزش کار با برگه ها

برگه ها در وردپرس

اولین کاری که بعد از ورود به پیشخوان باید انجام دهید این است که از منو کناری بر روی برگه ها کلیک کنید. با این کار شما به بخش برگه ها در وردپرس می روید و در اینجا می توانید به مدیریت ، ساخت ، ویرایش و حذف برگه ها بپردازید.همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، در اینجا چندین برگه ساخته شده وجود دارد. در سمت چپ بالای سایت بر روی تنظیمات صفحه کلیک کنید تا تنظیمات صفحه برای شما باز شود.

تنظیمات صفحه در برگه های وردپرس

وقتی بر روی تنظیمات صفحه کلیک کردید باید کادری مانند تصویر بالا برای شما باز شود. در این می توانید جزئیات مربوط به برگه ها را فعال و یا غیر فعال کنید و همچنین می توانید تعداد نمایش برگه ها را در صفحه مدیریت برگه ها تعیین کنید.

این امکان برای کاربرانی که دارای صفحه نمایش کوچکتری هستند بسیار مفید می باشد زیرا کوچک بودن صفحه نمایش آن ها باعث بهم ریختگی نام بعضی از برگه ها با عنوان طولانی می شود.

کنار عنوان برگه ها دکمه ای مشاهده می کنید که اگر بر روی آن کلیک کنید می توانید یک برگه جدید ایجاد کنید. فعلا بر روی این دکمه کلیک نکنید تا آموزش این بخش کامل شود.

مدیریت برگه ها در وردپرس

در این جا می توانید در هر سربرگ برگه های مربوط به آن را مشاهده کنید. در سربرگ همه، همه برگه ها نمایش داده می شود جز برگه هایی که در زباله دان هستند. در سربرگ منتشر شده می توانید برگه هایی که هم اکنون بر روی سایت قابل مشاهده هستند را مشاهده کنید و در سربرگ پیش نویس نیز می توانید برگه هایی که هنوز در سایت منتشر نشده اند را مشاهده کنید. برگi هایی که در زباله دان هستند از دید عموم خارج اند اگر زباله دان را خالی کنید برگه هایی که در این سربرگ بودند دیگر قابل برگشت نیستند. روبروی این سربرگ ها قسمت جستجو را مشاهده می کنید که به شما امکان جستجوی بین برگه ها می دهد. در زیر قسمت جستجو شاهد ۵ مورد هستید که این عدد نشان دهنده تعداد برگه ها در آن سربرگ می باشد. اگر در سربرگ همه باشید این عدد تعداد برگه های سایت شما را نشان می دهد. زیر قسمت سربرگ ها نیز قسمتی وجود دارد برای دسترسی ساده تر به برگه ها که می توانید از این صافی ها استفاده کنید.

اگر موس خود را بر روی یکی از صفحه های ساخته شده ببرید، چهار گزینه مانند تصویر زیر برای شما ظاهر می شود که می توانید با کلیک بر روی ویرایش وارد صفحه ویرایش برگه شوید و یا با کلیک بر روی ویرایش سریع تقریبا می توانید همه نوع تغییراتی جز تغییر در متن برگه را بر روی آن اعمال کنید. اگر بر روی گزینه بعدی کلیک کنید برگه شما به زباله دان برگه های سایت منتقل می شود و از دسترس عموم خارج می شود. با کلیک بر روی گزینه آخر می توانید برگه ساخته شده را مشاهده کنید.

مدیریت برگه ها در وردپرس

ایجاد برگه جدید

برای ایجاد یا اضافه کردن برگه در وردپرس کافیست از منو کناری بر روی افزودن برگه کلیک کنید و یا در بالای همین صفحه بر روی افزودن برگه کلیک کنید. بعد از این کار به صفحه جدیدی مانند تصویر زیر منتقل خواهید شد.

ساخت برگه جدید در وردپرس

در ابتدا درست مثل صفحه همه برگه ها ابتدا بر روی تنظیمات صفحه در بالا سمت چپ کلیک کنید. برای شما قسمتی مانند تصویر زیر باز می شود که در ادامه درباره آن توضیح خواهم داد.

تنظیمات صفحه در افزودن برگه ها

در بالاترین قسمت این تنظیمات جعبه ها را مشاهده می کنید که می توانید آن ها را فعال و یا غیر فعال کنید. جعبه ها امکانات افزودنی به برگه ها می باشند که می توانید با فعال کردن آن ها امکانات بیشتری به برگه های خود اضافه کنید. در قسمت دوم یعنی طرح شما می توانید نوع چینش این جعبه ها را مشخص کنید. قسمت آخر امکانی می باشد که در ادامه آن را توضیح می دهم. حال که تنظیمات صفحه را باهم بررسی کردیم می توانید دوباره بر روی تنظیمات صفحه کلیک کنید تا پنجره باز شده بسته شود.

افزودن برگه در وردپرس

در بالاترین قسمت این بخش عنوان برگه می باشد. در این قسمت شما می توانید نام برگه ی خود را در آن وارد کنید. وقتی نام نوشته را وارد کردید، زیر قسمت عنوان لینکی برای شما نمایش داده می شود که در واقع لینک برگه شما می باشد که بر اساس عنوان برگه ساخته شده است می توانید با کلیک بر روی ویرایش این لینک را تغییر دهید.

در قسمت بعد ویرایشگر متن را مشاهده می کنید، سمت چپ این ویرایشگر دو دکمه دیداری و متن را مشاهده می کنید که در ادامه به آن می پردازیم:

۱- دیداری حالتی شبیه به برنامه word در ویندوز می باشد. در این نوع ویرایشگر نمی توانید کد ها را تغییر دهید یعنی نمی توانید کد های اختصاصی برای این نوشته ایجاد کنید. به صورت کلی این نوع ویرایشگر مخصوص به برگه هایی می باشد که فقط قرار است محتوا و یا اطلاعاتی را نمایش دهند و نیازی به طرح اختصاصی ندارند.

۲- متن در این حالت که به آن ویرایشگر ساده وردپرس گفته می شود تمامی اجزا باید توسط شما کد نویسی شود و نکته مثبت این ویرایشگر نیز همین می باشد.

زیر قسمت دیداری و متن دکمه ای وجود دارد که به شما کمک می کند هنگام نوشتن متن باقی اجزای مدیریت محو شود تا باعث حواس پرتی شما نشود.

تغییر نوار ابزار

می توانید در ویرایشگر دیداری با کلیک بر روی دکمه بالا به موارد پیشرفته تر نیز دسترسی پیدا کنید.

افزودن پرونده چند رسانه ای به دلیل این که در مقاله ای به صورت جامع مورد بررسی قرار گرفته است دیگر در اینجا مورد بررسی قرار نمی گیرد.

ویرایشگر وردپرس قادر به محاسبه تعداد کلمات وارد شده می باشد. تعداد کلمات استفاده شده در متن را می توانید پایین سمت راست ویرایشگر مشاهده کنید.

بعد از این که عنوان و متن برگه را وارد کردید می توانید به تنظیمات دیگر جعبه ها مراجعه کنید. اگر در ادامه جعبه ای را مشاهده نکردید می توانید آن را در تنظیمات بالای صفحه فعال کنید.

زمینه های دلخواه:

جعبه زمینه های دلخواه در مقاله زمینه های دلخواه در وردپرس به صورت جامع مورد بررسی قرار گرفته است.

گفت و گو:

گفتگو در وردپرس

شما می توانید در این جعبه به تنظیمات دیدگاه های این برگه بپردازید. با کلیک بر روی پذیرفتن دیدگاه می توانید دیدگاه را برای این برگه فعال و یا غیر فعال کنید. مورد بعدی بهتر است غیر فعال بماند.

نامک:

نامک در وردپرس

در این جعبه می توانید آدرس برگه را وارد کنید. به مثال زیر توجه کنید:

https://kamyabiha.com/نامک

نویسنده:

در این جعبه می توانید نویسنده این برگه را تغییر دهید.

جعبه انتشار

جعبه انتشار در وردپرس

وضعیت:

در این قسمت می توانید وضعیت برگه خود را مشخص کنید. برای ویرایش بر روی ویرایش کلیک کنید.

وضعیت برگه ها در وردپرس

۱- منتشر شده: برگه در سایت منتشر شده و برای عموم قابل مشاهده است.

۲- برای بازبینی: در این حالت برگه در سایت قابل مشاهده است اما در قسمت تمامی برگه ها کنار عنوان برگه در انتظار نوشته می شود.

۳- پیش نویس: از دید عموم خارج شده و می توانید بعد از ویرایش آن را دوباره منتشر کنید.

در آخر بر روی قبول کلیک کنید.

نمایانی:

در این قسمت می توانید برگه را محدود کنید. برای ویرایش بر روی ویرایش کلیک کنید.

نمایانی برگه در وردپرس

۱- عمومی: قابل مشاهده برای همه.

۲- رمزدار: فقط کسانی که پسورد را وارد کنند می توانند محتوای برگه را مشاهده کنند.

۳- خصوصی: فقط برای شما نمایش داده می شود.

در آخر بر روی قبول کلیک کنید.

انتشار در:

می توانید زمان انتشار برگه را مشخص کنید.

ارسال برگه در آینده

شما می توانید با کلیک بر روی ویرایش تاریخ مورد نظر و حتی زمان مورد نظر ارسال برگه را تغییر دهید.

ویژگی های برگه

ویژگی های برگه در وردپرس

مادر:

یکی از خصوصیات مهم برگه ها تو در تو بودن آن ها می باشد. یعنی می توانید برگه ها به یکدیگر ربط دهید، برای درک این موضوع به مثال زیر دقت کنید:

https://kamyabiha.com/wordpress/learn

در مثال بالا برگه learn زیر مجموعه برگه wordpress می باشد.

قالب:

در این قسمت در صورتی که برای برگه های شما چندین قالب تعریف شده باشد، می توانید در این قسمت یکی از آن قالب ها را برای این برگه انتخاب کنید.

چیدمان:

در این قسمت می توانید چیدمان برگه ها را به صورت دستی انتخاب کنید. به صورت پیشفرض بر اساس حروف الفبا مرتب می شوند.

آخرین جعبه، جعبه تصویر شاخص است که می توانید تصویری برای این برگه برگزینید. معمولا از این قسمت استفاده نمی شود.

امیدوارم در این مقاله نیز مطالب جدیدی یاد گرفته باشید.در صورت به وجود آمدن هرگونه سوال می توانید در قسمت دیدگاه های همین مقاله آن را بیان کنید.

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

آموزش کار با برگه ها در وردپرس و ایجاد برگه جدید در وردپرس
0 0
محمد خراسانی

فعال در حوزه طراحی وب ، سئو ، ui ، ux و مدرس دوره های طراحی وب و هم اکنون مدیریت تیم کمیابی ها را بر عهده دارم.

مقالات پیشنهادی
دیدگاه شما در رابطه با این مقاله چیست!؟

ارسال دیدگاه

  • ایمیل شما هیچگاه توسط کمیابی ها فاش نمی شود.
  • لطفا از پرسش تکراری خودداری کنید.
  • برای پشتیبانی محصولات و دریافت بهترین نتیجه از بخش تیکت استفاده کنید.
  • میانگین زمان پاسخ دهی به دیدگاه ها، حدود 1 ساعت می باشد.
  • ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.