پیوندهای یکتا در وردپرس

پیوندهای یکتا در وردپرسدر ادامه سری مقالات آموزش وردپرس میرسیم به بحث پیوند های یکتا. پیوندهای یکتا، لینک هایی می باشند که برای هر نوشته و هر برگه اختصاصی می باشد. در این مقاله قرار است انواع ساختار پیوندهای یکتا را مورد بررسی قرار دهیم.

لطفا مقاله را تا انتها بخوانید سپس اقدام به دستکاری در پیوندهای یکتای خود کنید.

نکته: قبل از هرکاری از تمامی بخش های سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

پیوندهای یکتا چیست؟

پیوند یکتا بخشی از یک لینک می باشد که بعد از اسم دامنه می آید و برای هر نوشته و یا هر برگه کاملا اختصاصی می باشد. به مثال زیر توجه کنید:

https://kamyabiha.com/permalink

بخش قرمز رنگ، پیوند یکتا و بخش آبی رنگ، دامنه سایت می باشد.

حالا این پیوند یکتا اصلا برای چی مهم هست که حالا انواع مختلفی هم داره؟!

در جواب به این سوال باید گفت که کاربران می توانند با دیدن لینک یک صفحه، تا حدودی به محتویات صفحه پی ببرند و همچنین ربات های گوگل که نیز تنها راه ارتباطی آن ها با نوشته از طریق لینک نوشته می باشد می توانند تا حدودی به موضوع و نوع نوشته شما پی ببرند. همچنین می توان با استفاده از ساختار های گوناگون پیوند های یکتا، آن ها را سازماندهی کرد.

حال چرا باید پیوندهای یکتا را تغییر دهیم؟

همانطور که در سوال بالا نیز گفتیم، برای این که به کاربران یک اطلاعات مختصر در مورد این که در این لینک چه چیزی وجود دارد داده باشیم. در وردپرس پیونده های یکتا دارای انواع گوناگونی می باشد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

انواع پیوندهای یکتا

پیوندهای یکتا در وردپرس

قبل از هر چیزی بعد از این که وارد پیشخوان خود شدید از منوی کناری وارد تنظیمات و سپس پیوندهای یکتا شوید(a). در این جا می توانید به تنظیمات پیوندهای یکتا بپردازید.

در قسمت تنظیمات عمومی می توانید نوع پیوندهای یکتای خود را تغییر دهید:

۱- ساده: هیچ اطلاعاتی را به کاربر نشان نمی دهد و نوع ساخت لینک بر اساس آی دی نوشته می باشد.

۲- روز و نام: لینک ساخته شده براساس روز ارسال نوشته (تاریخ ارسال) و نام نوشته می باشد.

۳- ماه و نام: لینک ساخته شده بر اساس ماه ارسال نوشته و نام نوشته می باشد.

۴- عددی: لینک ساخته شده بر اساس آی دی عددی می باشد.

۵- نام نوشته: لینک ساخته شده بر اساس نام نوشته می باشد.

۶- ساختار دلخواه: ساخت لینک با استفاده از ساختار انتخابی شما.

اگر وردپرس را تازه نصب کرده باشید و به این قسمت وارد شوید به احتمال زیاد پیوندهای یکتا ساده می باشد که به هیچ وجه مناسب نمی باشد.

بسته به نیاز خود می توانید نوع خاصی را انتخاب کنید به عنوان مثال اگر سایت خبری دارید بهتر است نوع پیوندهای یکتا در این سایت بر اساس تاریخ ارسال باشد اما اگر سایت مقاله محور دارید، بهتر است از ساختار نام نوشته استفاده کنید.

به صورت کلی بهترین نوع ساختار، ساختار بر اساس نام نوشته می باشد.

تا اینجا که به نظر هیچ مشکلی وجود ندارد اما باید بدانید با تغییر بدون برنامه ریزی ساختار پیوندهای یکتای خود می توانید سایت خود را با دستان خود نابود کنید!!!!

مشکلات تغییر ساختار پیوندهای یکتا

فرض کنید سایت شما به مدت یک سال است که شروع به فعالیت کرده و تعداد نوشته های بسیاری در آن وجود دارد حال شما ساختار پیوندهای یکتا را تغییر می دهید. تا اینجا نیز مشکلی وجود ندارد. حال اگر وارد یکی از لینک های قبلی بشوید با خطای ۴۰۴ مواجه می شوید!!! شاید تا اینجای کار متوجه عمق فاجعه نشده باشید بزارید یکم دیگه بریم جلو. در زمان فعالیت وبسایت شما هر نوشته ای که در سایت منتشر کرده اید با همان لینک هایی که داشته اند در گوگل ثبت شده اند حالا با تغییر پیوندهای یکتا تمامی آن لینک ها به یکباره نابود شده و همه با خطای ۴۰۴ مواجه می شوند.(خطای ۴۰۴ به معنی این است که محتوای درخواستی شما وجود ندارد.) به یکباره کلی خطای ۴۰۴ وارد سایت شما می شود و گوگل بابت این خطاها شما را توبیخ می کند آن هم با حذف لینک های شما از موتور جستجوی خود!!! حال که عمق فاجعه را درک کردید پس باید بدانید تغییر ساختار پیوند های یکتا بدون برنامه کاری به شدت اشتباه می باشد.

حال اگر مجبور به تغییر ساختار پیوندهای یکتا شویم باید چه کاری انجام دهیم؟

پاسخ این سوال ساده است باید راهی پیدا کنیم تا بتوانیم لینک های قدیمی را به لینک های جدید منتقل کنیم. برای این کار با استفاده از انتقال ۳۰۱ (تغییر مسیر محتوا) لینک های قبلی را به لینک های جدید رجوع می دهیم با این کار گوگل نیز تغییر مسیر ها را متوجه می شود و شروع به تغییر آدرس های قدیمی با آدرس های جدید در جستجوی خود می کند. با این کار هم به هدف خودتان دست پیدا می کنید و هم عمو گوگل از دست شما ناراحت نمی شود:D

برای این منظور شما باید افزونه Simple 301 Redirects را نصب کنید که برای این کار لینک دانلود از مخزن وردپرس در پایان این مقاله قرار داده شده است.

بعد از این که این افزونه را نصب کردید (آموزش نصب افزونه) کافیست از منو کناری وارد تنظیمات> Redirects 301  شوید سپس در بخش Request متن زیر را وارد کید:

/%year%/%monthnum%/y%/%hour%/%minute%/%second%/%post_id%/%postname%/tegory%/%author%/

سپس در بخش Destination متن زیر را وارد کنید:

/%postname%/

سپس بر روی ذخیره تغییرات کلیک کنید.

ممکن است بخاطر تعداد بالای نوشته های شما این عمل مقداری طول بکشد پس جای نگرانی نیست فقط صبور باشید.

ممنون از این که تا پایان این مقاله نیز همراه من بودید در صورتی که جایی از مقاله با ابهام خاصی روبرو شدید و یا با مشکلی مواجه شدید در دیدگاه های همین نوشته می توانید با من در ارتباط باشید.

محمد خراسانی

فعال در حوزه طراحی وب ، سئو ، ui ، ux و مدرس دوره های طراحی وب و هم اکنون مدیریت تیم کمیابی ها را بر عهده دارم.

دیدگاه ها
  • قبل از ارسال دیدگاه خود قوانین بخش دیدگاه ها را مطالعه کنید. ارسال دیدگاه به معنی پذیرش این قوانین است. قوانین بخش دیدگاه ها