راهنمای جامع حل مشکلات وردپرس

دسته بندی : آموزش وردپرس دیدگاه ها : 0 منتشر شده در 30 تیر 1399
راهنمای قدم به قدم حل مشکلات وردپرس

قطعاً شما هم می دانید که وردپرس یکی از بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا می‌باشد. این سیستم آنقدر توسط برنامه نویس ها توسعه پیدا کرده است که برای هر امکانی افزونه مخصوص آن در مخزن وردپرس وجود دارد. وقتی سیستمی توسط یک نفر ساخته می‌شود احتمال این که اجزای آن با مشکلاتی روبرو شوند کم است اما در وردپرس به دلیل این که هر کسی می‌تواند افزونه و یا قالب تولید کند احتمال وجود ناسازگاری در وردپرس پیش می‌آید. امروزه تقریباً در هر سایت وردپرسی حداقل 5 افزونه و یک پوسته فعال وجود دارد و نمی‌توان از نصب افزونه اجتناب کرد. حالا ممکن است یک روز عادی مثل روزهای دیگر از خواب بیدار شوید و ببینید که سایت شما با مشکلی روبرو شده است و از آنجایی که نمی‌توانید سایت را مشاهده کنید احتمال پیدا کردن خطا بسیار کم هست. اگر برای شما هم این اتفاق افتاده است این مقاله را از دست ندهید و آن را قدم به قدم مطالعه کرده و اگر نتیجه نگرفتید به مرحله بعدی بروید.

مقاله راهنمای قدم به قدم حل مشکلات وردپرس ، از رایج‌ترین خطاهای وردپرس تشکیل شده است. اگر مشکل شما با این مراحل حل نشد در بخش دیدگاه‌ها ما را در جریان مشکل خود بگذارید. دیدگاه‌های این مقاله از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است و در کمترین زمان ممکن پاسخ تمامی کاربران ارسال می‌شود.

حتماً قبل از هر کاری یک نسخه پشتیبان از وردپرس خودتان تهیه کنید تا اگر مشکلی در ادامه کار پیش آمد حداقل بتوانید سایت خود را برگردانید.

راهنمای قدم به قدم حل مشکلات وردپرس

قبل از این که به رفع مشکل بپردازیم بهتر است مقداری در مورد آخرین کارهایی که در وردپرس خود انجام داده‌اید صحبت کنیم. اگر وردپرس، پوسته و افزونه‌های شما قبل از بروز مشکل بروزرسانی کرده‌اید به احتمال زیاد سایت شما دچار اختلالی شده است البته همیشه این دلیل ناسازگاری افزونه‌ها یا قالب با نسخه جدید وردپرس نمی‌باشد بعضی وقت‌ها ممکن است بروزرسانی با خطایی همراه شود و سایت شما کامل بروز نشود. گاهی وقت‌ها ممکن است سایت شما مورد حمله هکر قرار گرفته باشد و بعد از تزریق کدهای مخرب به وردپرس شما، سایت شما را دچار مشکل کرده باشد. گاهی هم ممکن است بدون دلیل منطقی سایت شما با مشکلی روبرو شود که برای حل آن کامل این مقاله را مطالعه کنید.

اگر از افزونه کش در سایت خود استفاده می‌کنید، موقتاً آن را غیر فعال کنید و یا بعد از هر قدم کش را خالی کنید.

قدم اول – سایت شما با کد های آلوده تخریب شده است

گاهی وقت‌ها وجود کدهای مخرب باعث مشکلات در سایت شما می‌شود یکی از کارهای ساده استفاده از سایت virustotal برای شناسایی کدهای مخرب است. البته خیلی نمی‌توان به نتیجه این سایت مطمئن بود اما به طور کلی برای اولین قدم بد نیست سایت خود را به وسیله این سایت اسکن کنید. در صورتی که مشکلی نبود به قدم بعدی مراجعه کنید و اگر مشکلی مشاهده کردید بهتر است یک بار وردپرس و تمامی افزونه‌ها و پوسته‌ها را به صورت دستی به آخرین نسخه بروزرسانی کنید و بعد از آن از افزونه‌های امنیتی برای افزایش امنیت سایت خود استفاده کنید.

قدم دوم – بروزرسانی های موجود را چک کنید

اگر می‌توانید به پنل مدیریت وردپرس خود وارد شوید حتماً بروزرسانی ها را چک کنید و اگر بروزرسانی برای وردپرس، افزونه‌ها و پوسته‌ها صادر شده بود حتماً آن را بروز کنید. بیشتر مواقع مشکلاتی که وجود دارد به دلیل استفاده از افزونه‌ها قدیمی هست و اگر آن ها را همیشه بروز کنید معمولاً دچار مشکل نمی‌شوید. اگر از پوسته یا افزونه نال شده استفاده می‌کنید بهتر است آن را از روی سایت خود پاک کنید به خاطر وجود مشکلات امنیتی این کار خیلی مهم است.

قدم سوم – غیر فعال کردن افزونه ها

وردپرس به صورت پیش‌فرض بروزرسانی های حساسی که مربوط به رفع باگ باشد را خودکار نصب می‌کند. بعضی از افزونه‌ها ممکن است با بروزرسانی جدید وردپرس سازگار نباشند و سایت شما را با مشکل روبرو کنند. اگر به پنل وردپرس دسترسی دارید وارد قسمت افزونه‌ها شوید و یک به یک افزونه‌ها را غیر فعال کنید و سایت را چک کنید. اگر مشکل رفع شده بود پس مربوط به افزونه‌ای است که باعث ناسازگاری شده است. اگر به پنل وردپرس دسترسی ندارید، ابتدا وارد فایل منیجر هاست خود شوید سپس وارد پوشه wp-content شوید و نام پوشه plugins را به مقدار دلخواه تغییر دهید. با انجام این کار تمامی افزونه‌های نصب شده در وردپرس شما به طور موقت غیر فعال می‌شوند.

غیر فعال کردن افزونه های وردپرس برای حل مشکلات وردپرس
غیر فعال کردن افزونه های وردپرس

بعد از این کار سایت خود را چک کنید. اگر مشکل حل شد باید نام پوشه را دوباره plugins قرار دهید و وارد آن شوید حال تک تک پوشه‌های موجود را تغییر نام دهید و سایت را تست کنید تا افزونه ناسازگار را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن آن اگر افزونه مهمی نبود آن را پاک کنید یا تا زمان ارائه بروزرسانی غیر فعال نگه دارید اگر هیچ راهی ندارید باید از پشتیبانی هاستینگ بخواهید تا فایل پشتیبان قبل از بروز مشکل را برای شما برگردانند و تا زمانی که بروزرسانی برای افزونه صادر شود وردپرس را بروز نکنید. توصیه می‌کنم هیچ وقت این کار را انجام ندهید بروز نبودن وردپرس می‌تواند مشکلات امنیتی را برای سایت شما در پی داشته باشد.

اگر در این مرحله نیز مشکل شما حل نشد به قدم بعدی مراجعه کنید.

قدم چهارم – غیر فعال کردن پوسته ها

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است بعد از بروزرسانی رخ دهد، ناسازگاری پوسته با نسخه جدید و یا به وجود آمدن اختلال با افزونه‌ها بعد از بروزرسانی باشد. برای این که ببینید مشکل از پوسته فعلی وردپرس شما هست یا خیر می‌توانید آن را اگر به پنل دسترسی دارید موقتاً غیر فعال کرده و پوسته پیش‌فرض وردپرس را فعال کنید. اگر مشکل حل شد باید پوسته خود را بروزرسانی کنید تا مشکل حل شود (در صورت وجود داشتن) اما اگر به پنل وردپرس دسترسی ندارید می‌توانید تمامی مراحل قدم قبلی را این بار برای پوشه themes در wp-content انجام دهید.

اگر در این مرحله هم مشکل شما حل نشد به قدم بعدی مراجعه کنید.

قدم پنجم – فایل .htaccess

فایل htaccess جز یکی از مهم‌ترین فایل‌های وردپرس است که بخشی از کانفیگ وردپرس و افزونه‌ها در آن انجام می‌شود. گاهی وقت‌ها ممکن است این فایل دچار مشکل شود و باعث اختلال در سایت شود. برای این که این فایل را ریست کنید ابتدا باید وارد فایل منیجر هاست خود شوید و سپس به روت نصب وردپرس خود مراجعه کنید. در این قسمت شما باید فایلی بدون نام اما با پسوند htaccess مشاهده کنید، اگر این فایل را مشاهده نمی‌کند لازم است تیک فایل‌های پنهان را در فایل منیجر هاست خود فعال کنید. برای این کار می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

نمایش فایل های پنهان در فایل منیجر هاست - راهنمای جامع حل مشکلات وردپرس
مرحله اول – وارد شدن به تنظیمات فایل منیجر هاست
فعال سازی نمایش فایل های پنهان در هاست
مرحله دوم – فعال سازی Show Hidden Files

و در آخر بر روی Save کلیک کنید.

حال به پنل وردپرس خود وارد شوید و از منوی سمت راست وارد قسمت تنظیمات و سپس بر روی پیوندهای یکتا کلیک کنید. در این صفحه یک بار تنظیمات را ذخیره کنید تا فایل htaccess دوباره ساخته شود.

اگر هنوز مشکل شما پابرجاست به قدم بعدی مراجعه کنید.

قدم ششم – تغییر نسخه php

گاهی وقت‌ها ممکن است ناسازگاری وردپرس و افزونه‌ها با نسخه php فعلی هاست شما باشد. برای رفع این مشکل نسخه php را حتی اگر آخرین نسخه است به یکی از دیگر نسخه‌های سری 7 تغییر دهید و سایت خود را چک کنید. وردپرس همیشه جدیدترین نسخه‌های php را پشتیبانی می‌کند اما دیگر از نسخه سری 5 php به خوبی پشتیبانی نمی‌کند از این رو حتماً نسخه php هاست خود را به یکی از ورژن های 7 بروز کنید. ممکن است شما از افزونه‌ای استفاده کنید که با نسخه قدیمی یا آخرین نسخه php سازگار نباشد. در کل همیشه بروز بودن خوبه اما گاهی ممکن است باعث ناسازگاری بشود.

اگر دسترسی تغییر نسخه php ندارید باید از مدیریت هاستینگ بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

قدم هفتم – بروزرسانی دوباره وردپرس

برای این کار کافیست وارد پنل مدیریت خود شوید و سپس به بخش بروزرسانی ها مراجعه کنید.

راه اندازی مجدد وردپرس - راهنمای جامع حل مشکلات وردپرس
راه اندازی مجدد وردپرس

روی دکمه راه اندازی مجدد کلیک کنید. با این کار وردپرس یک بار تمامی فایل‌های هسته را دوباره نصب می‌کند. این کار باعث نمی‌شود اطلاعاتی در سایت شما از دست برود. اگر به پنل دسترسی ندارید باید وردپرس را به صورت دستی راه اندازی مجدد کنید. برای این کار می‌توانید مقاله‌ آپدیت دستی وردپرس را مطالعه نمایید.

ممنون که تا پایان مقاله راهنمای قدم به قدم حل مشکلات وردپرس با من همراه بودید. اگر با مشکلی روبرو شدید که با روش‌های بالا حل نشد حتماً در بخش دیدگاه‌های همین مقاله مطرح کنید تا با کمک هم مشکل را حل کنیم.

محمد خراسانی
فعال در حوزه طراحی وب ، سئو ، ui ، ux و مدرس دوره های طراحی وب و هم اکنون مدیریت تیم کمیابی ها را بر عهده دارم.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *